درصد ایران توافق خارجی آمریکا کره شمالی

درصد: ایران توافق خارجی آمریکا کره شمالی وزیر امور خارجه اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ترامپ، فرعون تازه است/ تایید وکلا در جرایم امنیتی، پیشنهاد دستگاه قضایی نبوده است ، رئیس قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه گفت: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در عنوان برجام، خویشتنداری و عقلانیت نشان داد.

ترامپ، فرعون تازه است/ تایید وکلا در جرایم امنیتی، پیشنهاد دستگاه قضایی نبوده است ، رئیس قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه: ترامپ، فرعون تازه است/ تایید وکلا در جرایم امنیتی، پیشنهاد دستگاه قضایی نبوده است

عبارات مهم : ایران

رئیس قوه قضاییه گفت: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در عنوان برجام، خویشتنداری و عقلانیت نشان داد.

به گزارش ایرنا، آیت الله آملی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی، افزود: ما باید برجام را عبرتی جهت تعامل های بین المللی خود بدانیم. مقام معظم رهبری از ابتدا فرمودند که اینها قابل اعتماد نیستند. اخیراً نیز وزیر خارجه سابق آمریکا گفته است عملکرد ترامپ در مورد برجام، درستی سخنان رهبر کشور عزیزمان ایران را اثبات می کند.

ترامپ، فرعون تازه است/ تایید وکلا در جرایم امنیتی، پیشنهاد دستگاه قضایی نبوده است ، رئیس قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایش های مقام معظم رهبری در مراسم سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (قدس الله نفسه الزکیه)، تصریح کرد: سخنان رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) به خاص در خصوص برجام، آینده آن و مسیر کشور عزیزمان ایران در این عرصه بسیار مهم و قابل توجه بود و خط سیر جمهوری اسلامی را جهت مسئولان و مردم مشخص کرد. باید عملکرد ما در چارچوب فرمایش های ایشان باشد و نباید به گونه ای عمل کنیم که دشمن تصور کند خروج او از برجام، عزم راسخ ملت و دولت را عوض کردن خواهد داد.

آیت الله آملی لاریجانی راه مقابله با چنین تصوری را خودباوری و توجه به استعدادهای انسانی و منابع غنی کشور دانست و اظهار کرد: باید با تعقل و تدبیر، نگاه ها را از بیرون ب خاص از کشورهای سلطه به سمت درون کشور بازگردانیم. همه باید تلاش کنیم که راه جهت سرمایه گذاری مردم باز شود و این پرسشها را که به هیچ عنوان جهت ما ناآشنا نیست و قریب به 40 سال است که دشمن با همین شیوه در پی رسیدن به اهداف خود بوده هست، پشت سر بگذاریم.

رئیس قوه قضاییه گفت: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در عنوان برجام، خویشتنداری و عقلانیت نشان داد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت خودباوری و نگاه به درون طبق فرموده رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: خودباوری و توجه به استعدادهای داخلی هیچ منافاتی با تعامل با کشورها ندارد ولی نباید فراموش کنیم که تعامل به معنای پذیرش ترساندن و سلطه نیست. بایدها و نبایدهایی که امروز از سوی بعضی دولتمردان آمریکا می شنویم و همچنین نقشه های براندازانه آنها عزت هر انسانی را زیرسوال می برد. مردم ما قطعاً زیربار چنین مذلت هایی نخواهند رفت و همواره پاسخ دشمن را با هوشیاری و بصیرت خود داده اند.

انتشار فهرست وکلای مورد تأیید، جهت اجرای قانون بود

آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به بعضی انتقادها راجع به انتشار فهرست وکلای مورد تأیید در پرونده های امنیتی، این اقدام را اجرای قانون بیان کرد و با بیان اینکه ما هم نسبت به تبصره مذکور منتقد هستیم و بر همین اساس اصلاح آن را به نحو دیگری به مجلس پیشنهاد داده ایم، به دادگستری های سراسر کشور اعلام نمود که در چارچوب مستفاد از تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری که ظاهر آن تخصیص داده شده است اسامی اعلامی به مرحله تحقیقات مقدماتی است عمل کنند و دادگاه های بدوی و تجدیدنظر نباید نسبت به پذیرش وکلای خارج از این فهرست امتناع کنند.

رئیس دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر بحث هایی راجع به چرایی اجرای تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری مطرح شد که البته متأسفانه بعضی ارزیابی ها و انتقادات، غیروارد و هجمه ها کاملاً بی مبنا بود.

ترامپ، فرعون تازه است/ تایید وکلا در جرایم امنیتی، پیشنهاد دستگاه قضایی نبوده است ، رئیس قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه افزود: در قانون آیین دادرسی کیفری تازه در جهت حفظ حقوق متهم حتی در جرایم امنیتی تأکید شده است است که متهم می تواند در همه مراحل دارای وکیل باشد. این سخن کاملاً صحیح و مبتنی بر شرع و قانون اساسی است منتها از جمله نکات مهمی که باید در اینجا مورد توجه قرار گیرد، پاره ای «مصالح عمومی» دیگر هست، که به حقوق عمومی برمی گردد و همه این ملاحظات را باید با هم دید.

جرایم امنیتی با مصلحت عمومی سر و کار دارد

رئیس قوه قضاییه گفت: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در عنوان برجام، خویشتنداری و عقلانیت نشان داد.

آیت الله آملی لاریجانی در توضیح این سخن خود تصریح کرد: جرایم امنیتی یا شرکت یافته که در تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری مورد اشاره قرار گرفته هست، همواره با مصلحت عمومی و حقوق عمومی سر و کار دارد. متأسفانه گاهی بعضی وکلا با استفاده از ترفندهایی موجب می شوند که متهم به نحوی از محاکمه فرار کند یا بیانات خلاف واقع داشته باشد. در سایر جرایم نیز ممکن است چنین مسئله ای وجود داشته باشد ولی بحث بر سر این است که جرایم امنیتی به حقوق عموم مردم باز می گردد و اقتضای مصلحت عمومی این است که از تضییع حقوق مردم بواسطه فراری دادن متهم از محاکمه و مجازات جلوگیری شود.

تایید وکلا در جرایم امنیتی، پیشنهاد دستگاه قضایی نبوده است

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: آنچه دستگاه قضایی در وقت تصویب این قانون مطرح کرد این بود که چنین مصلحتی به نحوی رعایت شود ولی به هیچ وجه پیشنهاد ما آنچه که نهایتاً در تبصره اصلاحی مذکور آمد، نبود و از ابتدا هم با آن مخالف بودیم. این مخالفت را همان وقت هم اعلام کرده بودیم و حتی در ملاقات بعضی از اعضای هیئت مدیره کانون وکلا با اینجانب، این مطلب به صراحت بیان داشتم. سخن ما این بود که تبصره مورد بحث، مسئولیتی را به مدیر قوه قضاییه واگذار می کند که نباید به این صورت وجود داشته باشد. تا مدت مدیدی نیز از اجرای آن طفره رفتیم ولی این امر موجب شده است بود که پیگیری به بعضی پرونده های امنیتی با بن بست مواجه شود. نهایتاً جهت برطرف این انسداد ناگزیر از اجرای قانون شدیم.

ترامپ، فرعون تازه است/ تایید وکلا در جرایم امنیتی، پیشنهاد دستگاه قضایی نبوده است ، رئیس قوه قضاییه

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه قوه قضاییه در این ماجرا صرفاً مجری قانون بوده هست، به بعضی بیانات در این زمینه اشاره کرد و گفت: فردی در سخنانی سخیف، اقدام مدیر قوه قضاییه را مجرمانه دانسته هست. واقعاً این افراد با چنین استدلال هایی می خواهند از حقوق مردم دفاع کنند؟ به هیچ عنوان منطقی نیست که کسی جهت دفاع از صنف و شغل خود سخنان سخیف بر زبان بیاورد و اجرای قانون را مجرمانه بداند.

اصلاحیه تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری را تهیه کرده ایم

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: اگر کسی انتقادی به این عنوان دارد باید قانون را مورد انتقاد قرار دهد و انتقاد از مجری قانون صحیح نیست؛ چنانکه ما هم منتقد مفاد این تبصره هستیم. بر همین اساس ماهها پیش در جلسه مسئولان عالی قضایی پیشنهاد از بین بردن این تبصره و اصلاح آن به نحو دیگر را مطرح کرده ایم و این اصلاحیه به همراه اصلاح بعضی مواد دیگر از قانون آیین دادرسی کیفری تهیه شده است و به مجلس ارسال شده است است و امیدواریم به زودی از سوی مجلس حل و فصل شود.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه قانون مورد نیاز الاجرا و موردتأیید شورای نگهبان باید اجرا شود و البته نباید از تلاش جهت اصلاح آن فروگذارکرد، به یکی دیگر از انتقادهای مطرح شده است مبنی بر تأیید 20 وکیل از میان دهها هزار وکیل اینچنین پاسخ داد: اولاً تعداد وکلای مورد تأیید محدود به همین 20 نفر نیست و بیش از 860 نفر تاکنون در کشور تأیید شده است اند. ضمن اینکه این فهرست دائماً تکمیل و به روز می شود و فعلاً نام تعدادی از وکلا اعلام شده است تا پیگیری به پرونده ها از حالت انسداد خارج شود یا به نحوی قانون مورد اصلاح قرار گیرد. بنابراین، فهرست این وکلا بسته نشده و افرادی به آن اضافه خواهند شد.

وکلای مورد تایید در جرایم امنیتی صرفا مربوط به «تحقیقات مقدماتی» هستند

رئیس قوه قضاییه در خصوص انتقادات مطرح شده است مبنی بر تسری پذیرش وکلای مورد تأیید به دادگاه های بدوی و مراجع تجدیدنظر نیز گفت: متن تبصره ماده 48 صرفاً مرحله «تحقیقات مقدماتی» را مورد تصریح قرار داده هست. بنابراین هیچ مانعی جهت پذیرش وکلای خارج از این فهرست در مراجع بدوی و تجدیدنظر وجود ندارد و ما هم چنین مطلبی را اعلام نکرده ایم. براین اساس به دادگستری ها اعلام می کنم که صرفاً با عمل به نص تبصره ماده 48، به هیچ وجه از پذیرش وکلای خارج از فهرست مذکور خودداری نکنند و قطعاً قضات شریف نیز به این عنوان توجه دارند.

آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به انتقادی دیگر مبنی براینکه عده ای از وکلا این تبصره را مخالف قانون اساسی خصوصاً اصل 35 دانسته اند، اظهار کرد: از آنجا که اصل 35 قانون اساسی بحث حق گزینش وکیل را مورد تأکید قرار داده ، بعضی وکلا استدلال کرده اند که تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری مخالف آزادی گزینش وکیل مصرح در اصل 35 است و تضییق حق وکیل و موکل را در پی دارد.

رئیس قوه قضاییه افزود: اولا باید توجه داشت که بنده به عنوان مدیر قوه قضاییه وظیفه قانونی خود را که از سوی قانونگذار بر عهده ام قرار داده شده است اجرا کرده ام و مرجع تشخیص عدم مغایرت یک قانون با قانون اساسی نیز شورای محترم نگهبان است نه نظر وکلاء کانون وکلاء و نه هیچ نهاد دیگری و نه مدیر قوه قضاییه. بنده حتی اگر این قانون را خلاف قانون اساسی می دانستم، نمی توانستم از اجرای آن استنکاف کنم. ثانیا باید توجه کرد که گرچه ممکن است این تبصره با ظهور اولیه اصل 35 مخالف باشد و لکن رعایت مصالح عمومی و حقوق عمومی همچون قرینه سببیّه عمل می کند به طور کلی اگر قانونگذار که حق تقنین براساس مصالح عمومی را دارد اگر چنین تضییقی را مطرح کند، عرف آن را در نهایت خلاف اصل نمی داند. شاهد آن تضییقات دیگری است که بر این اصل وارد شده است و به هیچ وجه کم اهمیت تر از بحث ما نیست ولی وکلای محترم ایرادی بر آن نگرفتند توضیح آنکه براساس قانون در حال حاضر افرادی می توانند وکالت دیگران را در محاکم دادگستری برعهده بگیرند که از کانون وکلا یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه پروانه وکالت گرفته باشند. این درحالی است که نه در شرع و نه در اصل 35 قانون اساسی هیچ قیدی جهت پذیرش وکالت در نظر گرفته نشده است.

آیا می توان استدلال کرد که اخذ پروانه وکالت مغایر با اطلاق و عموم این اصل است؟ البته در گذشته نیز بعضی از اعضای محترم شورای نگهبان مخالف همین تضییق بودند و اظهار می کردند که عبارت «وکیل رسمی دادگستری» که در بعضی قوانین آمده است موجب تقیید اصل 35 می شود. ولی بهر حال در نهایت شورای محترم نگهبان قانع شدند که عدم تضییق در این زمینه مسئله ساز است لیکن ممکن است فرد ناواردی به این عرصه ورود کند و موجب اتلاف وقت دادگستری و تضییع حقوق مردم شود. چگونه است که وکلا چنین قیدی را تضیق اصل 35 نمی دانند ولی قیدی را که کاملاً وجه عقلایی هم دارد و مصلحت عمومی در آن لحاظ شده است مغایر اصل 35 می خوانند؟

رئیس قوه قضاییه، وکالت را شغلی شریف، فنی، علمی و انسانی توصیف کرد و با بیان اینکه اخذ پروانه وکالت همچون اخذ پروانه فعالیت در سایر اصناف جهت تنظیم امور جامعه هست، به بعضی پرسشها موجود در زمینه وکالت ها در جرایم امنیتی که حقوق عموم را ممکن است ترساندن کند اشاره کرد و گفت: متأسفانه بعضی وکلا بر خلاف نص ماده 48 که اطلاعات موجود در تحقیقات مقدماتی را محرمانه اعلام کرده هست، با دوربین گوشی خود از بعضی پرونده ها و اطلاعات آن تصاویری ثبت و منتشر کرده اند که چنین اقدامی مطمئناً علی رغم حقوق عموم مردم و مصلحت عمومی هست. البته باز هم تأکید می کنم که دستگاه قضایی با نحوه ساماندهی این امر به شکلی که در حال حاضر در تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری آمده به هیچ وجه موافق نیست ولی قائل به رها کردن این عنوان نیز نیستیم و معتقدیم باید به شکلی دیگر اصلاح و اجرا شود.

هر چه بر سر مسلمین آمده ناشی از غفلت و عدم انسجام بوده است

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: چنین حضور گسترده ای از جنبه بین المللی این خبر را جهت کشورهای سلطه دارد که مسلمانان بیدار، متحد و بصیر هستند. فراموش نکنیم که هرچه بر سر مسلمین آمده همواره ناشی از غفلت و عدم انسجام بوده هست. غصب سرزمینی که هزاران سال متعلق به مسلمانان بوده به وسیله یک جمعیت قلیل چه دلیلی جز بی توجهی، سرسپردگی و خیانت سران بعضی کشورها از گذشته تاکنون داشته است؟ البته روز قدس و برگزاری هرچه باشکوهتر مراسم آن زنگ خطری جهت کشورهای سلطه است مبنی براینکه آن غفلت ها و بی خبری ها در میان ملت ها از بین رفته است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه مسلمانان با هوشیاری می توانند انسجام خود را به دست آورند و چنین راهپیمایی هایی موجب تقویت روحیه خودباوری و جبهه مقاومت در دنیا اسلام می شود، خاطرنشان کرد: از بعد داخلی نیز حضور مردم تبلور انسجام و وحدت در کشور بود و مردم نشان دادند که بویژه در شرایط فعلی، بی توجه به همه تهدیدها و تحریم های آمریکا و اذناب منطقه ای آن در صحنه حضور خواهند یافت و هرچه فشارها از ناحیه دشمن زیاد شود در دفاع از شأن و عزت خود مقاومت تر می شوند.

حضور مردم کشور عزیزمان ایران در روز قدس، دشمن های را ناامید کرد

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه مسئله فلسطین فقط محدود به یک ملت خاص نیست بلکه مسئله دنیا اسلام هست، تأکید کرد: مقاومت مردم در کشورهای اسلامی خصوصاً جمهوری اسلامی ایران، زنگ خطر را جهت دشمن های بویژه آمریکاییها به صدا درآورده هست. از سوی دیگر حضور حماسی مردم کشور عزیزمان ایران در صحنه، دشمن های را که چشم طمع به اختلاف سلیقه ها در جمهوری اسلامی دوخته اند و امیدوارند که این اختلافات به اختلافات عملی منجر شود و فشار اقتصادی به عقب نشینی مردم از آرزوی بزرگ های خود بیانجامد، ناامید می سازد.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: دشمن های بویژه آمریکاییها در روز قدس مشاهده کردند که ملت کشور عزیزمان ایران چگونه با ندای رهبر خود در صحنه حضور می یابند و قدر اتحاد، خودباوری، استقامت و عزت خود را می دانند. تا زمانی که این بصیرت باقی است هیچ تهدیدی به نتیجه نخواهد رسید و تحریم ها نیز گرچه ممکن است با ایجاد بعضی مزاحمت ها موجب کم کردن سرعت فعالیت ها در بعضی موارد شود ولی قطار پیشرفت و تعالی این کشور با چنین سنگ اندازی هایی از حرکت نمی ایستد.

ترامپ، فرعون تازه است

رئیس قوه قضاییه گفت: مدیر جمهوری فعلی آمریکا علاوه براینکه قابل اعتماد نیست، از عدم تعادل معنوی و روانی نیز زحمت می برد چنانکه همه مشاهده کردند چند روز قبل بعد از امضای بیانیه گروه «جی7»، امضای خود را در هواپیما بعد گرفت! این نوعی تفرعن تازه هست. فرعون ها تصور می کرده و می کنند که با قدرت ظاهری قادر به انجام هر اقدامی هستند؛ حال آنکه چنانکه قرآن نیز تصریح کرده است عزت و قدرت تنها از آن خداست. فرعون ها تخیل قدرت می کنند. عزّت و قدرت مومنان ناشی از عزّت و قدرت حق تعالی است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه مردم کشور عزیزمان ایران با ایمان خود توانسته اند عزت ربوبی را به دست آورند، تنها راه مقابله با توطئه ها را مقاومت دانست و یادآور شد آن وقت که ما جهت مقابله با صدام از دیگران تقاضای موشک می کردیم گذشت. امروز جمهوری اسلامی در نقطه اقتدار ایستاده است و مردم با وجود رهنمودهای داهیانه و قاطعانه رهبر انقلاب تسلیم دشمن نخواهند شد. امیدواریم همه مسئولان نیز به این نکات توجه کنند و در جهت برطرف پرسشها با مدیریت و تدبیر هرچه زیاد گام بردارند.

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی اطراف پیش نویس قانون اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی داشت و مواد دیگری از آن به تصویب مدیر قوه قضاییه رسید.

واژه های کلیدی: ایران | قانون | قانونی | لاریجانی | قوه قضاییه | قانون اساسی | دستگاه قضایی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog